;

Kvásková hmota je masa živých kultúr, ktorá má množstvo vysoko kvalitných živín, potrebných pre rast a vývoj ľudského organizmu. Z múky a vody vznikne zakvasená kašovitá hmota, kde hlavným pôvodcom kvasenia (fermentácie) sú baktérie mliečneho kvasenia – laktobacily a bifidobaktérie.

Tradičný proces kvasenia cesta pomocou kvásku praktizovali naše staré matere ešte niekedy v polovici 20.storočia. V minulosti bol kvások v domácnosti tak cenný, že ho rodičia dávali do vena dcére, ktorá odchádzala z domu. História „kváskovania“ má však už viac ako 5000 rokov. Proces kvasenia cesta ako príprava na pečenie prebieha oveľa dlhšie v porovnaní s kvasnicami, zhruba okolo 24 hodín a jeho príprava je zložitejšia.

Všetky ingrediencie pochádzajú z prirodzeného prostredia, bez chémie a proces tvorby kvásku trvá pomerne dlho. Počas kvasenia cesta vznikajú procesy, ktoré zasahujú až do  štruktúry sacharidov, vlákniny a bielkovín v múke. Napríklad kyselina mliečna, chráni baktérie mliečneho kvasenia pred tepelným šokom pri pečení a pozitívne vplýva na črevnú mikroflóru. Vláknina v celozrnnej múke sa stáva ľahšie stráviteľnou.

V skratke povedané, počas kvasenia cesta pomocou kvásku sa začínajú procesy, ktoré by sa kvasnicami, či inými kypridlami nenaštartovali. Ťažšie stráviteľné živiny, ako bielkoviny, vláknina a čiastočne aj tuky sa dostávajú do nášho zažívania už čiastočne natrávené a sú preto oveľa ľahšie stráviteľné. Okrem toho kyselina mliečna funguje ako prirodzený konzervant a chlieb bude rovnako dobrý aj po niekoľkých dňoch. Pri správnom skladovaní vám bez problémov vydrží celý týždeň.

Hlavné výhody pekárenských výrobkov z kvásku:

🟤 Oveľa ľahšie stráviteľné, úplne bez chémie, bez zbytočného prekysľovania organizmu.
Kvások rozloží bielkoviny a škroby v múke, vďaka čomu je chlieb chutnejší a zdravší. Eliminuje pálenie záhy po konzumácií pečiva.

🟤 Nutrične vyváženejšie. Obal zrna obsahuje kyselinu fytovú, ktorá na seba viaže dôležité minerálne látky vápnik, železo, horčík, meď a zinok a pomáha ich ukladať v tele.

🟤 Zdravý chrup. Vďaka schopnosti rozkladať kyselinu fytovú kvások pomáha dokonca aj v prevencii zubnému kazu.

🟤 Kváskové pečivo má síce rovnakú kalorickú hodnotu ako to kvasnicové, ale jeho pravidelná konzumácia dokáže strážiť hladinu cukru, budete sýty skôr a dlhšie, zjete menej a budete sa celkovo cítiť zdravšie.

🟤 Chutí a vonia úžasne, vydrží dlhšie! Kto raz ochutná kváskový chlieb iný už nebude chcieť. Po čerstvé pečivo už nemusíte do obchodu každý deň, pri správnom skladovaní chlieb vydrží aj týždeň.

🟤 Pomáha zlepšovať obranyschopnosť organizmu. Zlepšuje stavy pri akné, ekzémoch či alergiách. Kvások reguluje črevá, zbavuje toxínov a to sa prejavuje aj na našej pokožke.

🟤 Je veľmi vhodné pre diabetikov, celiatikov a toleruje ho aj mnoho histaminikov.

Jediným mínusom domáceho kváskovania je čas potrebný na prípravu. Ak si vezmeme, že kváskový chlieb pripravíme za cca 18 hodín, mnohých to odradí a radšej siahnu po droždí.
ALE! Je tu  kvásková Pekáreň Krajec, kde pre vás denno-denne pečieme chutné kváskové chleby a pečivo v rôznych variáciách. Nášho „KVASKA“  pridávame aj do všetkých ostatných produktov.